top of page
  • Zdjęcie autoraOknoSlide

Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji i czyszczeniu okien plastikowych

Okna plastikowe są popularnym wyborem. Powodem jest nie tylko estetyczny wygląd, ale również łatwość w utrzymaniu i pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy właśnie wprowadziłeś się do nowo wybudowanego domu lub mieszkania, czy jesteś po wymianie stolarki okiennej na nową, jedno jest pewne: Twoje nowe okna plastikowe wymagają właściwej pielęgnacji, aby zachować swoje piękno i funkcjonalność na długi czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak utrzymać czystość okien, zapraszamy do naszego artykułu.


Spis treści:


Skuteczne mycie okien plastikowych


Czyste i lśniące okna, to wizytówka domu i Twoje lepsze samopoczucie w nim. Choć okna PCV nie są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, aby utrzymać je w czystości, przyda się odrobina systematyczności. Poświęć im nieco uwagi raz na jakiś czas, a odwdzięczą się estetycznym wyglądem i dobrze doświetlonymi pomieszczeniami w Twoim domu.


Szyby okienne są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, a także na osadzanie się na nich kurzu z zewnątrz. By je oczyścić potrzebujesz tak naprawdę miękkiej ściereczki i delikatnego środka myjącego oraz czystej wody. Nie używaj szorstkich gąbek lub ściereczek, by uniknąć powstania zarysowań na szklanej powierzchni. Jeśli chcesz nadać szybom połysk i pozbyć się smug, po wyczyszczeniu możesz użyć specjalnych preparatów nabłyszczających i ściereczki do polerowania okien.


Czyszczenie okien PCV | Oknoslide

Sposób na skuteczne czyszczenie ram okiennych


Prawidłowa pielęgnacja okien plastikowych, to coś więcej niż czyszczenie szyb. Ważne jest również utrzymanie w czystości ram okiennych. Są one narażone na działanie kurzu, brudu, a nawet pleśni. Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów, które pomogą Ci utrzymać ramy okien PCV w idealnym stanie:

  • Usuń największe zanieczyszczenia, takie jak pajęczyny, suche liście, kamyczki czy kurz. Do tego celu użyj odkurzacza z miękką końcówką lub miotełki.

  • Przygotuj odpowiednie detergenty. Wiele osób zastanawia się czym myć ramy okienne? Najlepiej roztworem wody i płynu do naczyń lub delikatnego mydła. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię plastiku.

  • Zacznij czyścić ramy okienne zanurzając miękką szmatkę lub gąbkę w przygotowanym roztworze. Przetrzyj delikatnie całą powierzchnię. Skup się na usuwaniu zabrudzeń i plam. Następnie spłucz pianę czystą wodą i osusz ramy miękką szmatką.

  • Oczyszczone ramy możesz potraktować specjalnym środkiem ochronnym lub nabłyszczającym, przeznaczonym do plastiku. Wystarczy nanieść niewielką ilość na szmatkę i równomiernie rozprowadzić po powierzchni ramy. Ten krok pomoże utrzymać plastik w dobrym stanie, ochroni go przed działaniem promieni UV, a także nada mu piękny połysk.

Czyszczenie zabrudzonych ram okiennych | OknoSlide

Jak czyścić bardzo zabrudzone ramy okienne?


Nawet najlepiej utrzymane ramy okien plastikowych, mogą z czasem pożółknąć, zwłaszcza w miejscach narażonych na wilgoć czy ostre słońce. Tak właśnie stało się z Twoimi? Mamy kilka wskazówek, jak możesz wyczyścić bardzo zabrudzone i pożółkłe ramy okienne:

  • przed rozpoczęciem czyszczenia, zdejmij z okien okucia, by umożliwić sobie dostęp do zakamarków,

  • oczyść zewnętrzną warstwę przy pomocy łagodnego detergentu lub roztworu octu, następnie spłucz ramy czystą wodą i osusz,

  • do pożółkłych miejsc zastosuj specjalne środki czyszczące, nanieś preparat na wybrane miejsce, pozostaw na kilka minut (lub zgodnie z instrukcją), następnie delikatnie przetrzyj ramę gąbką.

Wybieraj środki przeznaczone do okien z PVC, a jeśli masz wątpliwości, zwróć się do producenta lub dystrybutora okien, aby potwierdził możliwość zastosowania wybranego preparatu.


Jak pozbyć się pleśni na uszczelkach?


Zdarza się, że mimo regularnego czyszczenia okien, na uszczelkach pojawi się pleśń. Pierwszą sprawą jest pozbycie się jej, a kolejną niedopuszczenie do ponownego pojawienia. Pleśń jest nie tylko nieestetyczna, ale jej obecność negatywie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach.


By usunąć naloty pleśni z uszczelek, zastosuj roztwór wody z octem lub sodą oczyszczoną. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich zakamarków, czas na środki dezynfekujące - najlepiej naturalne. Olejek z drzewa herbacianego, ocet jabłkowy lub olejek eukaliptusowy, to substancje naturalnego pochodzenia o właściwościach antygrzybicznych. Stosując je zahamujesz rozwój pleśni na długo.


Nałóż niewielką ilość wybranego środka i równomiernie rozprowadź na uszczelkach. Teraz pozostaje zdać się działanie preparatu, zostawiając go na kilka godzin. Po upływie tego czasu, przetrzyj uszczelki wilgotną szmatką.


Aby zapobiec powstawaniu pleśni pamiętaj o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Zwłaszcza w łazience, kuchni czy tam gdzie masz w zwyczaju suszyć pranie.


Jak często i kiedy czyścić okna z PVC?


Częstotliwość czyszczenia okien PVC zależy od kilku czynników, takich jak lokalne warunki atmosferyczne, otoczenie w jakim znajduje się dom, bliskość dróg, placów budowy, itp.


Zazwyczaj zaleca się mycie okien plastikowych przynajmniej dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Wiosną pozbywamy się zanieczyszczeń po zimie, a jesienią przygotowujemy nasze okna na jej nadejście, łącząc pielęgnację z ewentualnymi zabiegami uszczelniającymi i regulacją. Jeśli mieszkasz w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu lub w wyeksponowanym miejscu narażonym na wiatr, być może będziesz potrzebował czyścić okna nieco częściej.


Zaplanuj proces mycia plastikowych okien na pochmurny dzień. Wybierz porę kiedy temperatura powietrza będzie umiarkowana. Unikaj czyszczenia w pełnym słońcu, by zapobiec powstaniu smug i zacieków.


Wiedza na temat pielęgnacji i czyszczenia okien z PVC jest istotna z punktu widzenia ich estetyki i funkcjonalności. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, będziesz cieszyć się nie tylko nieskazitelnym wyglądem swoich okien, ale również wykorzystasz w pełni ich funkcjonalne zalety.

53 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page