Drewniane okna od dłuższego czasu nie tracą na zainteresowaniu. Nic dziwnego - drewno to materiał naturalny o dużych walorach estetycznych. Obecny jako element wystroju wnętrz, dodaje im przytulności i ciepła. Jednak zawsze jest jakieś ale, prawda? W tym przypadku również. Okna wykonane z drewna, potrzebują Twojej uwagi by zachować swoje walory. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda pielęgnacja drewnianych okien, dobrze trafiłeś! Nasz artykuł odpowiada na najważniejsze pytania w tym temacie.
Dlaczego drewniane okna potrzebują szczególnej opieki?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego drewniane okna wymagają szczególnej pielęgnacji? Odpowiedź jest prosta - drewno to materiał naturalny i organiczny. To sprawia, że jest wrażliwe na zmiany warunków otoczenia. Oto kilka powodów, dla których pielęgnacja drewnianych okien jest tak ważna:
Reakcja na warunki atmosferyczne: Drewno reaguje na zmiany wilgotności, temperatury czy promieniowania UV. Może być to przyczyną pęcznienia, kurczenia się, a nawet pęknięć. Ale spokojnie, jeśli prawidłowo zabezpieczysz swoje okna, nic im nie grozi.
Podatność na szkodniki: Grzyby i różnego rodzaju owady lubują się w materiałach organicznych. Poniżej dowiesz się jak ograniczyć podatność okien drewnianych na tego typu organizmy.
Estetyka: Aby zachować piękno drewnianej stolarki okiennej, konieczne jest regularne czyszczenie i konserwacja.
Czynniki wpływające na stan drewnianej stolarki okiennej
Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek dotyczących pielęgnacji okien drewnianych, wymieńmy najważniejsze czynniki, które mają wpływa na ich wygląd i funkcjonalność:
Warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, silny wiatr i promieniowanie UV. Nadmierna wilgoć może powodować pęcznienie drewna lub powstawanie pleśni, a silne nasłonecznienie blaknięcie koloru.
Temperatura - zarówno zbyt niska, jak zbyt wysoka może doprowadzić do deformacji drewna.
Szkodniki - jak wspomnieliśmy wcześniej, drewno to materiał podatny na szkodniki. Regularna konserwacja okien drewnianych i kontrolowanie ich stanu, z pewnością pomoże w zapobieganiu tego typu problemów.
Zanieczyszczenia powietrza - smog, kurz i pyłki naturalnie będą osadzać się na powierzchni szyb i profili, co może powodować ich zabrudzenia, a z czasem nawet uszkodzenia. Świadoma i regularna pielęgnacja okien zminimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń, a Twoje okna będą wyglądać pięknie.
5 wskazówek jak pielęgnować drewniane okna
Wybór drewnianych okien to inwestycja na długi czas. Wydajesz pieniądze i chcesz przez lata cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością okien. By tak się stało, podpowiadamy jakie czynności powinieneś wykonywać. Poniższe porady będą cenne zarówno jeśli masz już w swoim domu drewnianą stolarkę okienną, jak również jeśli jest ona Twoim marzeniem i planujesz jej zakup i montaż.
Regularne mycie i czyszczenie okien drewnianych
To pierwsza i najważniejsza zasada pielęgnacji okien drewnianych. Brzmi banalnie, prawda? A jednak, często o tym zapominamy. Aby Twoje okna były zawsze czyste i zadbane wykonuj poniższe kroki:
usuń kurz i brud przy pomocy miękkiej, suchej szmatki lub pędzla, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne i zakamarki;
do mycia okien drewnianych używaj delikatnego detergentu i ciepłej wody - silne środki mogą uszkodzić powierzchnię drewna;
po umyciu okien, dokładnie je osusz;
szyby czyść używając specjalnych środków lub domowej roboty roztworu wody i octu.
Ochrona przed wilgocią
Wilgoć to jeden z większych wrogów drewna. Ochronić je przed nią możesz dbając o regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Monitoruj regularnie stan okien, zwłaszcza jesienią i na wiosnę. To wtedy są one najbardziej narażone na działanie wilgoci.
Aby zabezpieczyć okna przed niekorzystnym działaniem wilgoci, używaj specjalnych impregnatów do drewna i lakierów. Pamiętaj jednak by tych prac nie wykonywać w czasie deszczowej pogody. Może to mieć wpływ zarówno na efekt końcowy jak i trwałość zabezpieczenia.
Malowanie i lakierowanie
To kolejny krok w rytuale pielęgnacji okien z drewna. Łączy on w sobie dwie funkcje: estetyczną oraz ochronną. Jak prawidłowo zabrać się do lakierowania i malowania okien drewnianych? Oto kilka wskazówek:
Wybierając farby i lakiery skupiaj się na tych przeznaczonych do zastosowania na drewnie. Powinny one mieć właściwości ochronne. Niektóre z nich zawierają filtry UV, co będzie dodatkowym zabezpieczeniem.
Zanim zaczniesz malować, upewnij się, że powierzchnia okien jest sucha i czysta. Jeśli znajdują się na niej stare warstwy farby czy lakieru, zeszlifuj je.
Malując lub lakierując, stosuj się do instrukcji producenta i zawsze nakładaj równomiernie warstwy produktu. Jeśli zrobisz to zbyt grubo, warstwa może w przyszłości popękać i łuszczyć się.
Po wykonaniu powyższych czynności, pozostaw otwarte okna do całkowitego wyschnięcia.
Konserwacja i pielęgnacja okuć okiennych
Okucia to elementy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie okien - otwieranie, zamykanie, uchylanie. Aby Twoje okna działały sprawnie przez wiele lat, powinieneś regularnie konserwować okucia. To bardzo ważna część pielęgnacji okien drewnianych! Poniżej kilka porad:
Czyszczenie: Regularnie czyść okucia przy użyciu suchej szmatki. Nie rób tego wodą, a tym bardziej środkami czyszczącymi. Może to spowodować ich korozję!
Zabezpieczenie okuć okien drewnianych: Wykonuj je przynajmniej raz w roku, używając specjalnych smarów do tego przeznaczonych. Kupisz je w sklepach budowlanych.
Sprawdzanie stanu okuć: Rób to regularnie i jeśli zauważysz uszkodzenia lub inne nieprawidłowości, reaguj. Najlepiej skonsultuj to z fachowcem znającym się na konserwacji okien drewnianych.
Uszczelniane okien drewnianych
Uszczelnianie to zabieg, który nie tylko pomaga ograniczyć straty ciepła w domu, ale również ochroni Twoje okna przed wilgocią i szkodnikami. Regularnie sprawdzaj stan swoich uszczelek. Jeśli są one uszkodzone, stare lub widzisz, że nie przylegają dobrze - to znak, że czas na ich wymianę - najlepiej przez fachowca! Jeśli wszystko z nimi dobrze, usuń z nich kurz i brud by zachować ich właściwości.
Uszczelki powinny być wykonane z materiału odpowiedniego do drewna i spełniać normy jakościowe.
Pielęgnacja i renowacja okien drewnianych może wydawać się na początku skomplikowana, ale w rzeczywistości po pewnym czasie wchodzi w nawyk. Ważna jest tu regularność kontrolowania stanu okien, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych niedoskonałości i ich naprawę. Stosując się do naszych porad, będziesz cieszyć się pięknem i funkcjonalnością swoich okien przez wiele lat.
Comments