top of page
 • Zdjęcie autoraOknoSlide

Wymiana okien w istniejącym domu - najlepsze porady

Wymiana okien w starym domu czy istniejącym budynku, może wydawać się skomplikowana. Jednak wyposażony w odpowiednią wiedzę i przygotowanie, ten proces możesz przeprowadzić bez komplikacji, a na pewno przyniesie Ci on wiele korzyści. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które powinieneś wziąć pod uwagę, planując wymianę stolarki okiennej w istniejącym już budynku. Zapraszamy do lektury.


Spis treści:Wymiana okien w istniejącym budynku - OknoSlide

Kiedy wymiana stolarki okiennej wymaga pozwolenia?


W niektórych przypadkach wymiana okien na nowe, wymaga spełnienia określonych formalności prawnych. Planując całą "operację", dowiedz się czy Twój dom nie jest objęty ochroną konserwatorską, a także czy planowane przez Ciebie zmiany, nie będą miały wpływu na konstrukcję budynku. W przypadku starych domów, a zwłaszcza architektury zabytkowej, wymiana stolarki okiennej może być uwarunkowana uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. Dlaczego? Ponieważ w takich obiektach jakiekolwiek zmiany wymagają zachowania określonego stylu i materiałów.

Ale nawet jeśli Twój dom nie należy do zabytków, a zlokalizowany jest w strefie ochrony konserwatorskiej lub w historycznej części miasta, demontaż starych okien i wymiana ich na nowe, mogą wymagać dodatkowych zgód. Jednym z warunków ich uzyskania, jest wybór odpowiednich okien - pasujących stylem do budynku oraz otoczenia. W przypadku wątpliwości, zawsze warto zweryfikować potrzebę załatwienia dodatkowych formalności związanych z wymianą stolarki okiennej.


Jak wybrać idealne okna do istniejącego domu? Poznaj najważniejsze parametry


Wybór odpowiednich okien do starego lub istniejącego już domu to decyzja, która wpłynie nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na komfort i efektywność energetyczną jego wnętrz. Istnieje kilka kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję.


 1. Materiał: Okna mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna, PVC (polichlorku winylu) lub aluminium. Drewniane okna doskonale komponują się z tradycyjnymi, zabytkowymi budynkami, oferując klasyczny wygląd i naturalne właściwości izolacyjne. Okna PVC są z kolei cenione za swoją trwałość, niskie wymagania konserwacyjne i dobrą izolacyjność termiczną. Aluminium, choć droższe, zapewnia wysoką trwałość i nowoczesny wygląd.

 2. Współczynnik przenikania ciepła (Uw): Ten parametr określa, jak dobrze okno izoluje przed utratą ciepła. Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. Dla starszych budynków, gdzie izolacja może być problemem, wybór okien o niskim współczynniku Uw jest szczególnie ważny.

 3. Izolacyjność akustyczna: W starych domach, które często znajdują się w gęsto zabudowanych obszarach lub przy ruchliwych ulicach, ważna jest również izolacyjność akustyczna. Okna o wysokiej izolacyjności akustycznej pomogą zachować spokój i ciszę wewnątrz domu.

 4. Styl i wygląd: Wybór stylu nowych okien powinien być zgodny z architektonicznym charakterem domu. Zwróć uwagę na detale, takie jak kształt, kolor, rodzaj szklenia czy obecność szprosów, które mogą podkreślić historyczny charakter budynku.

 5. Bezpieczeństwo: Nowoczesne okna oferują różne opcje zwiększające bezpieczeństwo, w tym zamek antywłamaniowy czy hartowane szkło. Dla dodatkowej ochrony warto rozważyć te funkcje, szczególnie w domach położonych w mniej bezpiecznych obszarach.

Pamiętaj, że wymiana okien to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie dostępnych opcji. Konsultacja z ekspertem od stolarki okiennej może również pomóc w podjęciu najlepszej decyzji, dostosowanej do specyficznych potrzeb Twojego domu i jego mieszkańców.


Montaż okien w istniejącym budynku - krok po kroku


Montaż okien w istniejącym budynku - OknoSlide

Stojąc przed wyzwaniem montażu nowych okien w starym domu, ważne jest, abyś skupił się na kilku kluczowych aspektach, które zapewnią Ci nie tylko zadowalający efekt wizualny, ale także funkcjonalność i komfort na długi czas.


 • Dokładność to podstawa: Zacznij od precyzyjnego zmierzenia otworów okiennych. W starszych budynkach mogą one mieć nieregularne kształty, więc dokładne wymiary są niezbędne by idealnie dopasować nowe okna.

 • Wybierz odpowiednią technikę montażu nowej stolarki: Stare mury mogą wymagać specjalnej uwagi. Rozważ metodę "ciepłego montażu" , która jest idealna dla takich konstrukcji. Zapewnia ona lepszą izolację, minimalizując ryzyko mostków termicznych.

 • Zapewnij szczelność: Upewnij się, że Twoje nowe okna są szczelnie zamontowane. Użyj odpowiednich materiałów izolacyjnych, takich jak pianki i uszczelki, aby zwiększyć izolację termiczną i akustyczną Twojego domu.

 • Zachowaj charakter domu: Jeśli Twój dom ma wartość historyczną, montaż okien powinien odbywać się z poszanowaniem oryginalnych elementów. Warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie konserwacji, aby upewnić się, że Twoje działania są zgodne z zasadami ochrony dziedzictwa.

 • Zaufaj profesjonalistom: Wybór doświadczonej ekipy od profesjonalnego montażu okien jest kluczowy. Fachowcy będą wiedzieli, jak dostosować techniki montażu do specyfiki Twojego domu, co zapewni trwałość i prawidłowe funkcjonowanie wymienionych okien.

 • Dbaj o nowe okna: Po zamontowaniu okien, regularne kontrole i konserwacja są niezbędne, aby utrzymać je w doskonałym stanie. W starych domach, które mogą być bardziej wymagające, szczególnie ważne jest dbanie o stan okien i ram.


Każdy element procesu wymiany starych okien na nowe – od zrozumienia wymogów prawnych, przez wybór odpowiednich okien, aż po ich fachowy montaż – ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.


Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest poprawa efektywności energetycznej, zwiększenie komfortu mieszkania, czy po prostu nadanie nowego charakteru Twojemu domowi, odpowiednio dobrane i zamontowane okna mogą przynieść znaczącą różnicę.


Zachęcamy do podejścia do tego projektu z otwartym umysłem i gotowością na współpracę z profesjonalistami, którzy pomogą Ci zrealizować Twoje wizje. Jeśli potrzebujesz porady, skontaktuj się z nami. Wymieniamy okna od lat i mamy w tym spore doświadczenie.

62 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page